Temassız kart ile güvenli alışveriş!Kart sahibinin bilgisi dışında temassız ödeme alınarak sahtekarlık yapılabilir mi?

Hayır. Bu teknik olarak mümkün olmakla birlikte, pratikte her işlem kayıt altına alındığı için mümkün değildir. Sahtekarlığın oluşması için suçun kayıt dışı olması önemlidir. Piyasalarda örnek videolarla gösterilen durumların tamamı, bir POS veya YazarkasaPOS cihazı kullanılarak gösterilmektedir. YazarkasaPOS’un ödeme alması için öncelikle bir KDV fişi üretilmiş, ödeme ise bir banka uygulaması ile alınmıştır. Bu durumun kart sahibi bilgisi dışında olduğu düşünülse dahi, işlemi yapan mükellef kayıt altında olacağından suçun ilk ihbar edildiği anda banka tarafından müdahale edilir. POS ve YazarkasaPOS’lardan yapılan tüm işlemler kayıtlıdır. Kart sahibinin şüpheli her işlemi bankasına bildirmesi konunun tespit edilmesi için yeterlidir. Banka söz konusu işlemi inceler ve yapılmayan tüm işlemler banka güvencesi altındadır.

Temassız ödemede maximum tutar nedir?

Şifresiz temassız ödeme üst limiti 250 TL’dir. 250 TL üzeri temassız ödemelerde şifre girişi gerekir. Bankalar ayrıca arka arkaya temassız ödeme alınabilecek işlem adedi ve günlük toplam limitleri de kontrol eder. Limit aşım durumunda, tutar ne olursa olsun şifre talep edilir. 

Cüzdanımda birden fazla temassız kart var ve cüzdanımı POS' a okuttum. Bütün temassız kartlarımdan tahsilat alınır mı?

Hayır. Temassız bir okuyucunun yakınlarına birden çok temassız özellikli ödeme aracı yaklaştırıldığında, çarpışma önleyici mekanizmalar devreye girer ve işlem gerçekleşmez. Yani hiçbir karttan tahsilat yapılamaz. İşlemin gerçekleşmesi için sadece bir adet kartın POS cihazına okutulması gerekmektedir. Aynı zamanda temassız kartların sadece bankaların verdiği kartlar olması gerekmez. Belediye toplu taşıma kartları da temassız özelliklidir ve cüzdanınızda bir ulaşım, bir de temassız banka kartı bulunduğunda bu iki kartın sinyalleri birbirini engeller ve işlem gerçekleşmez.