Ingenico YazarkasaPOS'lar GİB’e sizin için “Aylık Satış Raporu” gönderiyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan ve mükelleflerin “Günlük ve Aylık Satış Raporu” bildirim şartını açıklayan ” Perakende Mal Satışları İle Hizmet İfalarına İlişkin Mali Rapor Bildirim Kılavuzu (ÖKC Mali Rapor Bildirim Kılavuzu) yürürlüğe girdi.

Ingenico Group, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan “Aylık Satış Raporlarının Bildirimi” konusundaki yasal düzenlemeyi kapsayan çalışmalarını Yeni Nesil ÖKC’lerinde tamamlayarak müşterilerinin hizmetine sundu. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından daha önce 1 Ekim 2018 olarak açıklanan son bildirim tarihi, firmaların geliştirmelerini tamamlayabilmeleri için Şubat ayına ertelenmişti. Gelir İdaresi Başkanlığı ile koordineli çalışan Ingenico, çalışmalarını Aralık ayı içerisinde tamamlayarak onay için GİB’e başvurusunu yaptı ve Şubat ayı itibariyle gönderim başladı.

Tebliğe göre mükelleflerin yapması gereken “Aylık Satış Raporu” bildirimi 3 yöntem ile yapılabiliyor:

1.    ÖKC TSM Merkezi üzerinden,

2.    E-Arşiv izni almış Özel Entegratör Firmaların bilgi işlem sistemi üzerinden,

3.    İnternet Vergi Dairesi üzerinden oluşturulacak bildirim portalı üzerinden.

Ingenico , TSM merkezi üzerinden kendisine bağlı tüm Ingenico YN ÖKC’ler için, “Aylık Satış Rapor” bildirimini otomatik olarak mükelleflerden ayrıca bir bildirim gerekliliği olmaksızın ve ücretsiz olarak yapıyor. Raporlar Şubat 2019’dan itibaren Gelir İdaresi Başkanlığına iletilmeye başlandı.

Cihazların merkezle iletişimi tamamen mükelleflerin sorumluluklarında olup, işletme sahiplerinin, cihazlarının yazarkasa parametresi alabilmesi için merkez ile bağlantısının ( Ethernet/ GPRS) olduğundan emin olması gerekmektedir.